напредува замрзнување исушени храна рецепти

Напредува живот рецепти

Напредува живот рецепти

Оние кои брзаат да бараат рецепти за здрава храна, со задоволство ќе ги најдат сите достапни методи за брзо готвење. Овие брзи рецепти може да ви помогне да се создаде јадења, кои што нормално дека се невозможни. очигледно, кога ќе почнете да истражување на можностите, сигурно ќе најдете многу големи идеи за вечера.

Ако сакате да бидете авантуристи или само да барате нови идеи за вечера, добра идеја е да се обрне внимание на состојките што се користат во здрави и брзи рецепти. Се додека уживате во повеќето состојки, сигурно ќе уживате во здрави рецепти.

Дали штотуку се вративте дома по напорниот ден на работа и сакате да подготвите нешто едноставно? Гледате во фрижидер и единственото нешто што изгледа лесно се не толку вкусните замрзнати вечери, подолу се неколку од рецептите достапни во thrive life.

Побарајте рецепти за здрава храна кои ви овозможуваат однапред да го подготвите целиот или дел од рецептот. Како резултат, можете да создадете одлични јадења со вкус од брзи рецепти. Од сега натаму, нема да има повеќе оправдувања за да немате добри идеи за вечера секоја вечер.

Еве неколку брзи и едноставни рецепти за подготовка на вкусни рецепти:

–        Супа од тортиља

Состојки за рецептот за пилешка тортиља:

8 лажици масло од канола; 5 пченкарни тортиљи од 10 “до 12”; 1 кромид; 6 чешниња лук; 1 парче коријандер; 2 лименки, 14.5 мл домати исечени на коцки; 8 чаши пилешка супа; 14 унци конзервирана или замрзната пченка; 3/4 – 1 1/2 лажици мелен ким; 1/2 – 1 лажица чили во прав; 4 ловоров лист; 4 пилешки гради без кожа без коски или пробајте ги бутовите; 1/2 лажичка кајен пипер; 1 сок од лимон

–        Методи на рецепт за супа од пилешка тортила

Исечете 2 тортиљи во 1/4 инчи ленти и пржете во 3 лажици масло од канола. Сакате да бидат златно кафеави, но внимавајте да не ги изгорите, брзо се готват. Во зависност од големината на вашата тава, можеби ќе треба да готвите неколку во исто време.

Инструкции

  • Извадете ги лентите од тавата и префрлете ги на хартиени крпи за да се исцедат.
  • Загрејте го преостанатото масло на средно-висока топлина и пржете го кромидот неколку минути.
  • Додадете го лукот и пржете уште една минута или две. Искинете го преостанатото 3 тортиљите од пченка на ситни парчиња и додајте ги во тавата.
  • Додадете го коријандерот, измешајте и варете уште една минута. Додадете конзервирани домати со пилешки сок и супа, ким, чили во прав и ловорови листови и оставете да зоврие.
  • Намалете ја топлината до вриење; додадете ја пченката, цели пилешки гради и кајен пипер. Гответе ги пилешките гради за 15 до 20 минути додека не се сварат.
  • Извадете ги пилешките гради и оставете да се изладат. Запрете ја супата во овој момент. Кога пилешките гради се ладни, исечкајте ги со раце и вратете ги во тавата.
  • Додадете го сокот од лимон и пробајте го зачинетиот вкус. Ако ви се допаѓа повеќе, додадете повеќе зачини. Загрејте и послужете со пржените ленти за тортиља.
  • Сестра ми обично ја служи оваа пилешка тортиља со пржени тортиљи, авокадо исечени на коцки, рендан чедар и павлака. Павлаката навистина помогна да омекне некои зачини и и даде на супата прекрасен кремаст изглед. Оваа супа е оброк.

–        Чили со месо

Запечете го вашиот килограм месо во голема тава. Додај на тоа лименка грав, конзерва со домати исечени на коцки, мала конзерва сос од домати и една од овие обвивки со вкус на пиперка. Ако сакате да го направите шик, додадете и една пиперка исечкана на коцки. Оставете да зоврие и варете околу 20 минути (или додека вашиот стомак не заржи барајќи од вас да киснете). Еве. Имате вкусен чили кон карне.

–        Тестенини

Најпрво, ставете зовриена вода на тестенините. Тоа може да трае засекогаш, па дефинитивно прво треба да ги започнете тестенините. Како чилито, заматете го вашиот килограм месо во средно до големо тенџере. Истурете го вашиот омилен сос од тестенини во тегла. Мешајте и варете онолку колку што е потребно за тестенините да се сварат ал денте (тоа е фенси разговор за малку подолго – тоа е малку цврсто). Земете сад со тестенини и покријте ги со сос од месо.

–        Мексикален пченкарен леб

Овој рецепт е малку напреден, но сепак спаѓа во категоријата брзи и лесни јадења. Прво, земете неколку конзерви мешавина од пченкарен леб и следете ги упатствата за правење тесто од пченкарен леб (веројатно ќе ви требаат јајца и млеко). Истурете половина од тестото во плех за печење; слој од кафеаво мелено говедско месо, лименка исцедена пченка и рендано сирење (Ми се допаѓа чедар џек).

Згора на тоа, со остатокот од тестото од пченкарен леб, варете додека врвот не порумени. Можеби звучи чудно, но сигурно ќе стане деликатес во вашата кујна.

–        Говедско и ориз помфрит

1 кг посно мелено месо; 1 лажичка крупно сечкан кромид; 1/2 лажичка крупно сечкана зелена пиперка; 2 лажици кечап; 1/4 ццки сол; 1/2 ц сув сенф; 1 1/2 в варен ориз; 1 лажичка млеко; 1 конзерва крем од печурки; 1 1/2 в рендано чедар сирење; 1 лажица вустершир сос; 2 лажица крупно мелени корн снегулки; 3 лажици стопен путер.

Инструкции:

– Испржете го месото, кромид и бибер во голема тава додека месото не порумени; исцедете ја маснотијата.

– Измешајте го кечапот, сол и сув сенф.

– Претворете ја смесата од месо во тркалезна тепсија од 2 литри; одозгора намачкајте го оризот.

– Постепено вметнете го млекото во супата од печурки.

– Измешајте ги сирењето и сосот од Вустершир.

– Прелијте ги слоевите месо и оризот.

– Измешајте ги искршените корн флекс и путерот; рамномерно посипете над тавата.

– Се пече во загреана рерна на 375 степени F за 35 до 40 минути или додека не се загрее и клокоти.

Наскоро, рецепти за: Рецепт за супа од тортиља од џим

Можете исто така да купувате кај нас здрави и хранливи сушени производи за замрзнување овде или со враќање на нашата почетна страница и учење повеќе за Размислете замрзната храна или научете како да им помагате на луѓето и да заработите пари од да станете консултант за thrive life.

Прашање кое секогаш го добиваме – Колку заработуваат консултантите на thrive?

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени *